Podobnie jak w przypadku poprzednich lat, z okazji 21 marca 2014 roku, organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji. Tematem przewodnim dziewiątych obchodów ŚDZD będzie więc „Zdrowie i Dobre Samopoczucie – Równy Dostęp dla Wszystkich”.
2014 – Rok Zdrowia
Z każdym rokiem zwiększa się świadomość ludzi na temat tego, czym jest zespół Downa, jakie możliwości mają osoby z trisomią 21, a także w jaki sposób można wspierać ich rozwój i dbać o ich szczęśliwe życie. Na 2014 rok zaplanowano zwrócenie szczególnej uwagi na obszar związany ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W związku z tym, przedstawiciele międzynarodowej organizacji Down Syndrome International ustanowili 6 głównych zasad, które będą przyświecać tegorocznym obchodom ŚDZD na całym świecie:
Włącz się do akcji
Do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa mogą włączyć się wszyscy. Organizatorzy zachęcają do współpracy zarówno osoby indywidualne, organizacje pozarządowe a także prywatne przedsiębiorstwa. Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób – zdalnie: śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube; aktywnie: organizując wydarzenie w swojej okolicy i rejestrując je na stronie WDSD w odpowiedniej zakładce, wpisując nazwę, dodając zdjęcie i krótki opis; bezpośrednio: jadąc na Konferencję ŚDZD w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, na której dyskutować będą przedstawiciele państw członkowskich, a także wielu self-adwokatów; konferencję można także śledzić on-line.
Swoje wsparcie dla ŚDZD ogłosiły też znane osoby ze świata sportu i filmu. Oficjalnymi Patronami 21 marca są: Mistrz Świata Formuły 1 w sezonie 1996 – Damon Hill (Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego); rekordzista meczów testowych w krykieta, grający na pozycji rzucającego, pochodzący ze Sri Lanki Muttiah Muralitharan, a także nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie „Lista Schindlera” aktor Liam Neeson (odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego).
Zagraj w międzynarodowej produkcji filmowej
W 2014 roku, już po raz trzeci, kręcony będzie film „Let Us In!”. Osoby z zespołem Downa z całego świata i ich opiekunowie – od Nowej Zelandii po Wyspy Owcze – kręcą kilkusekundowe ujęcie na dany temat. Po zmontowaniu wszystkich nadesłanych filmików, tworzony jest jeden długi klip. Edycja z 2012 roku nosiła tytuł „Chcę się uczyć!”, w 2013 tematem było „Chcę pracować!”. Tegoroczny film także będzie oparty o motyw przewodni ŚDZD, czyli tym razem – zdrowie. Gotową produkcję będzie można zobaczyć on-line na tydzień przed 21 marca.
Załóż skarpetki
W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par… Ważne, żeby było je widać i by zwracać nimi na siebie uwagę – może ktoś zapyta, czemu nosisz takie dziwne skarpetki i dzięki temu dowie się o obchodach 21 marca?
Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony, ale nie musicie się do nich ograniczać. Dla chętnych istnieje także możliwość zakupu skarpetkowego logotypu LOTS OF SOCKS i umieszczenie go na swojej stronie www, profilu Facebook i innych nośnikach.
Nagrody
Do 31 stycznia członkowie Down Syndrome International już po raz piąty mogą zgłaszać kandydatów do nagrody WDSD (World Down Syndrome Day Awards). Może to być osoba indywidualna, grupa lub organizacja, która charytatywnie lub zawodowo zajmuje się wspieraniem osób z zespołem Downa, przyczynia się do poprawy jakości życia osób z ZD a także szerzy wiedzę o trisomii 21.
Nagrody przyznawane są w kategoriach – Wolontariusz i Profesjonalista, a także Nagroda dla Naukowca. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 21 marca.
Ważne linki
Warto śledzić na bieżąco, co będzie się działo 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa, jak i w mediach społecznościowych. Istnieje również możliwość zapisania się do newslettera, by otrzymywać najświeższe wieści prosto do swojej skrzynki mailowej.
Twitter ŚDZD
https://twitter.com/WorldDSDay
Bierzesz udział, spodobał Ci się pomysł, wypowiedz się na forum