Zespół Downa ma czarny „PR” od samego początku – od roku 1866 – gdy John Langdon Down opisał 12 wspólnych cech wyglądu i zachowania, które zaobserwował u pensjonariuszy, różniących się od innych mieszkańców zakładu dla umysłowo chorych. Sytuacja nie poprawiła się nawet 83 lata później, kiedy Jerome Lejeune poznał genetyczną przyczynę tej „inności”, a mianowicie obecność dodatkowego, trzeciego, chromosomu w 21 parze. Nawet próba zmiany nazwy z zespołu Downa (tak niefortunnie kojarzonego) na trisomię 21, nie powiodła się, a co za tym idzie za ludźmi z trzema chromosomami w 21 parze konsekwentnie podąża cień przeszłości i pejoratywnego nazewnictwa stopni niepełnosprawności intelektualnej, którymi byli opisywani.
Rodzice dzieci w zespołem Downa od lat podejmują próby edukowania społeczeństwa, aby usunąć uprzedzenia wobec ludzi z dodatkowym chromosomem. Nasze forum „Zakątek 21” od 13 lat gromadzi rodziców i przyjaciół osób z zespołem Downa, aby integrować środowisko i zmieniać świadomość społeczną dotyczącą tej najczęstszej aberracji chromosomowej.
Zespół Downa czyli inaczej trisomia chromosomu 21 to obecność dodatkowych genów (najczęściej ponad 300-u) we wszystkich komórkach. Dlatego obecnie zespół Downa definiuje się jako złożone zaburzenia w strukturze i funkcji komórek, tkanek i całych narządów.
Tegorocznej akcji budowania świadomości o zespole Downa towarzyszy hasło „JA to JA”. W ten symboliczny sposób chcemy podkreślić, że każdy człowiek jest niepowtarzalny i wartościowy. Rok temu przedstawialiśmy 21 książek, które traktują o zespole Downa, a w tegorocznej akcji przedstawimy Wam osoby z trisomią 21 w historyjkach, które ich rodzice przedstawili na forum w wątku „Ciekawe pomysły, powiedzonka naszych pociech”