prezentacja zakątkowa w Polanice

Obchody ŚDZD w ośrodku „Polanika”

25 marca Stowarzyszenie Zakątek 21 uczestniczyło w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa zorganizowanych przez OWR „Polanika” w Chrustach koło Kielc. Organizatorzy przygotowali bogaty program prelekcji i wykładów dla rodziców, a dla dzieci wiele atrakcji, w których uczestniczyły pod okiem terapeutów z ośrodka. Oficjalnego otwarcia dokonała Ewa Błaszczyk, prezes Fundacji „A Kogo”.

O możliwości rehabilitacji i usprawniania dzieci z zespołem Downa opowiedzieli dr Małgorzata Adamczyk, Lena Kulczycka i Karolina Moćko. Przerwa w wykładach dla rodziców dała możliwość zrobienie zdjęć dzieciom na atrakcyjnych jednośladach Bractwa Motocyklowego „Pakt”.

Po przerwie Państwo Jakubczykowie z fundacji „Kochaj mnie po prostu”opowiedzieli o swoich doświadczeniach rodziców dziecka z zespołem Downa.

Nasze Stowarzyszenie przygotowało prezentację pt. „Zakątek 21 wczoraj i dziś – 11 lat wspólnej podróży w czasie i przestrzeni”. Pokazaliśmy w niej historię powstania naszego Forum, opowiedzieliśmy o działaniach, które podejmujemy żeby inegrować środowisko rodziców dzieci z Zespołem Downa z całej Polski, a także informować o sprawach ważnych dla tej grupy odbiorców.

uczestnicy obchodów

Na kolejnej prezentacji Marta Młodzinska zapoznała nas z terapią i edukacją Swojej córki Alicji przy pomocy Metody Krakowskiej. Ostatnim wykładowcą był Robert Adamczyk, który nie tylko opowiedział, ale i zorganizował uczestnikom wykładu „Terapia przez zabawę”. Na koniec pierwszego dnia odbylo się ognisko, na którym gral na gitarze i śpiewał członek naszego Stowarzyszenia Robert Rzechowicz.

W niedzielę Organizatorzy zaproponowali uczestnikom indywidualną wycieczkę do dębu „Bartek”, zwiedzenie Oceaniki i Parku Miniatur. Dla dzieci przewidziano uczestnictwo w grze terenowej i poszukiwanie ukrytych skarbów. Można było również popływać w nowootwartym basenie.