logo Stowarzyszenia Bardziej Kochani

Bardziej Kochani: XXII Konferencja z cyklu Czas dla Rodziców

mini-konferencja-bkXXII KONFERENCJA Z CYKLU CZAS DLA RODZICÓW.
Szanowni Państwo
Już po raz 22. mam przyjemność zaprosić w imieniu Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani na kolejne spotkanie z cyklu Czas dla rodziców. Tegoroczną konferencję postanowiliśmy zatytułować „Segregacja, integracja, inkluzja. W poszukiwaniu miejsca przyjaznego osobom z niepełnosprawnością intelektualną”.
Do wyboru tego tematu skłoniła nas nieustannie towarzysząca wszystkim rodzicom i opiekunom osób z zespołem Downa troska i refleksja nad ich miejscem w społecznym świecie. Jeśli myślimy przede wszystkim o dobru naszych dzieci, to podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, jest pytanie, gdzie jest im najlepiej. Gdzie nasze dzieci czują się akceptowane, potrzebne, w jakich warunkach czują się spełnione? Czy w integracji ze zdrowymi rówieśnikami, czy też w integracji z sobie podobnymi, osobami z niepełnosprawnością intelektualną? Mówiliśmy już o tym po wielokroć. Drugim tematem, nad którym chcielibyśmy się zastanowić jest problem świadomości własnej niepełnosprawności osób z zespołem Downa oraz nad tym, co zrobić z ich marzeniami. Czy pozwolić na rozbudowywanie świata wyobraźni, w którym mogą dorównywać swoim bohaterom, czy też twardo uświadamiać im ich własną niepełn
osprawność i ograniczenia, jakie się z tym wiążą?
Zapraszam na spotkanie w dniach 21-22 kwietnia (sobota – niedziela) tradycyjnie w Warszawie, w Zespole Szkół nr 56 (ul. Fontany 1). Opłata za udział w konferencji wynosi 90zł. Opłatę można wnieść w formie darowizny (do odliczenia od podatku) lub opłaty za szkolenie (dla osób zainteresowanych otrzymaniem rachunku). Każdemu z uczestników zapewniamy: materiały oraz dwa obiady, kolację, śniadanie, a także bez ograniczeń: kawę, herbatę, napoje i słodycze.
Pieniądze prosimy przelać na konto:
PKO BP XX O/Warszawa 91 1020 1026 0000 1402 0017 0787
a kopię przelewu wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia prosimy przesłać mailem (skan) na adres

, faksem na numer 22 663 10 13 lub na adres Conrada 13, 00-922 Warszawa. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 17 kwietnia b.r.
Istnieje także możliwość zarezerwowania miejsca noclegowego (Dom Nauki ul. Schroegera 82, cena 48 zł za dobę). Uwaga! Opłatę za nocleg prosimy wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia. Rezerwację hotelu i opłatę za nocleg przyjmujemy do 13 kwietnia. W razie rezygnacji po tym terminie bądź nieobecności na konferencji, opłata za hotel nie podlega zwrotowi. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Program Konferencji:
STOWARZYSZENIE RODZIN I OPIEKUNÓW OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA BARDZIEJ KOCHANI
XXII Konferencja z cyklu: CZAS DLA RODZICÓW:
Segregacja. Integracja. Inkluzja.
W poszukiwaniu miejsca przyjaznego osobom z niepełnosprawnością intelektualną
21 – 22 kwietnia 2012 roku, Warszawa, Zespół Szkół Nr 56, ul. Fontany 1
PROGRAM*
21 kwietnia (sobota)
10.00 – Rozpoczęcie konferencji i przywitanie uczestników – Ewa SUCHCICKA (Prezes Stowarzyszenia Bardziej Kochani), Piotr TODYS (Federacja MAZOWIA)
– Światowy Dzień Zespołu Downa i co dalej – relacja z ogólnoświatowej konferencji na temat zespołu Downa w Nowym Jorku – dr Joanna ŁABA (Opolskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Zespołem Downa)
– Dyskusja
11.30 – Przerwa na kawę
12.00 – Jak było na początku… – miejsca i role społeczne osób niepełnosprawnych intelektualnie na przestrzeni wieków – dr Jacek KULBAKA (APS)
– Tej nie kocham, tej nie lubię… – mechanizmy tworzenia grup rówieśniczych
– dr Ewa GNIAZDOWSKA (ISNS UW)
– Dyskusja
13.30 – 14.30 Przerwa na obiad
14.30 – Stąd do normalności…? – jaka jest skuteczność nowych metod rehabilitacji rozwojowej – prof. Ludwika SADOWSKA (Wrocławski Uniwersytet Medyczny)
– “Downy” mają klawe życie? – jakość życia i umiejetności osób niepełnosprawnych intelektualnie w świetle najnowszych badań – dr Agnieszka WOŁOWICZ (APS)
– Dyskusja
16.00 – Przerwa na kawę
16.30 – Włączeni, ale czy zintegrowani? – projekcje filmowe cz. I.** Słowo wstępne dr Agnieszka DUDZIŃSKA
Deedah (Deedah) – dokument, 25 min., USA 2009, realizacja: Brooke May
Żółtko (Yolk) – fabuła, 15 min., Australia 2007, reżyseria: Stephen Lance
– Dyskusja
18.00 – Kolacja (szwedzki stół), zakwaterowanie w hotelu
22 kwietnia (niedziela)
08.30 – Śniadanie (szwedzki stół)
09.00 – Włączeni, ale czy zintegrowani? – projekcje filmowe cz. II.** Słowo wstępne prof. Elżbieta ZAKRZEWSKA-MANTERYS
Tak wiele rzeczy (Des tas de choses) – dokument, 28 min., Szwajcaria 2004, reżyseria: Germinal Roaux
The Ups of Downs – dokument, 15 min., Wielka Brytania, realizacja: Alison Palmer-Smith
– Od Nootropilu do suplementów – przegląd pomysłów na poprawę funkcjonowania osób z zespołem Downa – prof. Alina T. MIDRO (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)
– Dyskusja
10.30 – Przerwa na kawę
11.00 – Będę tancerką, będę policjantem, będę piosenkarką… – co robić z marzeniami osób niepełnosprawnych intelektualnie? Dyskusja panelowa:
Izabela FORNALIK (doktor n. hum., edukator seksualny)
Katarzyna PASZKOWSKA (pedagog specjalny, ZSS nr 105 w Warszawie)
Anna SOBOLEWSKA (profesor, historyk literatury, IBL PAN)
13.00 – 14.00 Przerwa na obiad
14.00 – Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami – początek nowej ery w Polsce – dr Monika ZIMA-PARJASZEWSKA (ZG PSOUU)
– Dyskusja
15.00 – Zakończenie konferencji
*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie. Zmiany będą odnotowywane na bieżąco na stronie www.bardziejkochani.pl.
** Projekcje filmowe są uzależnione od uzyskania zgody dystrybutorów i producentów filmu.

Stowarzyszenie Bardziej Kochani już po raz 22. zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Czas dla rodziców. Tegoroczną konferencję zatytułowano „Segregacja, integracja, inkluzja. W poszukiwaniu miejsca przyjaznego osobom z niepełnosprawnością intelektualną”. Konferencja odbędzie się 21-22 kwietnia (sobota – niedziela) w Warszawie, w Zespole Szkół nr 56 (ul. Fontany 1).

Do wyboru tego tematu organizatorów skłoniła  nieustannie towarzysząca wszystkim rodzicom i opiekunom osób z zespołem Downa troska i refleksja nad ich miejscem w społecznym świecie. Jak pisze w liście zapraszającym prezes Stowarzyszenia Bardziej Kochani, pani Ewa Suchcicka „Jeśli myślimy przede wszystkim o dobru naszych dzieci, to podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, jest pytanie, gdzie jest im najlepiej. Gdzie nasze dzieci czują się akceptowane, potrzebne, w jakich warunkach czują się spełnione? Czy w integracji ze zdrowymi rówieśnikami, czy też w integracji z sobie podobnymi, osobami z niepełnosprawnością intelektualną? Mówiliśmy już o tym po wielokroć. Drugim tematem, nad którym chcielibyśmy się zastanowić jest problem świadomości własnej niepełnosprawności osób z zespołem Downa oraz nad tym, co zrobić z ich marzeniami. Czy pozwolić na rozbudowywanie świata wyobraźni, w którym mogą dorównywać swoim bohaterom, czy też twardo uświadamiać im ich własną niepełnosprawność i ograniczenia,
jakie się z tym wiążą?”.

Opłata za udział w konferencji wynosi 90zł. Opłatę można wnieść w formie darowizny (do odliczenia od podatku) lub opłaty za szkolenie (dla osób zainteresowanych otrzymaniem rachunku). Każdemu z uczestników zapewnia się: materiały oraz dwa obiady, kolację, śniadanie, a także bez ograniczeń: kawę, herbatę, napoje i słodycze.

Pieniądze należy przelać na konto:

PKO BP XX O/Warszawa 91 1020 1026 0000 1402 0017 0787

 

  • a kopię przelewu wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia prosimy przesłać mailem (skan)
  • faksem na numer 22 663 10 13 lub
  • na adres Conrada 13, 00-922 Warszawa.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 17 kwietnia br.
Istnieje także możliwość zarezerwowania miejsca noclegowego (Dom Nauki ul. Schroegera 82, cena 48 zł za dobę). Uwaga! Opłatę za nocleg prosimy wpłacać na konto naszego Stowarzyszenia. Rezerwację hotelu i opłatę za nocleg przyjmujemy do 13 kwietnia. W razie rezygnacji po tym terminie bądź nieobecności na konferencji, opłata za hotel nie podlega zwrotowi. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Program Konferencji:

21 kwietnia (sobota)
10.00 – Rozpoczęcie konferencji i przywitanie uczestników – Ewa SUCHCICKA (Prezes Stowarzyszenia Bardziej Kochani), Piotr TODYS (Federacja MAZOWIA)– Światowy Dzień Zespołu Downa i co dalej – relacja z ogólnoświatowej konferencji na temat zespołu Downa w Nowym Jorku – dr Joanna ŁABA (Opolskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Zespołem Downa)– Dyskusja
11.30 – Przerwa na kawę
12.00 – Jak było na początku… – miejsca i role społeczne osób niepełnosprawnych intelektualnie na przestrzeni wieków – dr Jacek KULBAKA (APS)– Tej nie kocham, tej nie lubię… – mechanizmy tworzenia grup rówieśniczych– dr Ewa GNIAZDOWSKA (ISNS UW)– Dyskusja
13.30 – 14.30 Przerwa na obiad
14.30 – Stąd do normalności…? – jaka jest skuteczność nowych metod rehabilitacji rozwojowej – prof. Ludwika SADOWSKA (Wrocławski Uniwersytet Medyczny)– “Downy” mają klawe życie? – jakość życ
ia i umiejetności osób niepełnosprawnych intelektualnie w świetle najnowszych badań – dr Agnieszka WOŁOWICZ (APS)– Dyskusja
16.00 – Przerwa na kawę
16.30 – Włączeni, ale czy zintegrowani? – projekcje filmowe cz. I.** Słowo wstępne dr Agnieszka DUDZIŃSKADeedah (Deedah) – dokument, 25 min., USA 2009, realizacja: Brooke MayŻółtko (Yolk) – fabuła, 15 min., Australia 2007, reżyseria: Stephen Lance– Dyskusja
18.00 – Kolacja (szwedzki stół), zakwaterowanie w hotelu

22 kwietnia (niedziela)
08.30 – Śniadanie (szwedzki stół)
09.00 – Włączeni, ale czy zintegrowani? – projekcje filmowe cz. II.
** Słowo wstępne prof. Elżbieta ZAKRZEWSKA-MANTERYSTak wiele rzeczy (Des tas de choses) – dokument, 28 min., Szwajcaria 2004, reżyseria: Germinal RoauxThe Ups of Downs – dokument, 15 min., Wielka Brytania, realizacja: Alison Palmer-Smith– Od Nootropilu do suplementów – przegląd pomysłów na poprawę funkcjonowania osób z zespołem Downa – prof. Alina T. MIDRO (Uniwersytet
Medyczny w Białymstoku)– Dyskusja
10.30 – Przerwa na kawę
11.00 – Będę tancerką, będę policjantem, będę piosenkarką… – co robić z marzeniami osób niepełnosprawnych intelektualnie? Dyskusja panelowa:
Izabela FORNALIK (doktor n. hum., edukator seksualny)Katarzyna PASZKOWSKA (pedagog specjalny, ZSS nr 105 w Warszawie)Anna SOBOLEWSKA (profesor, historyk literatury, IBL PAN)
13.00 – 14.00 Przerwa na obiad
14.00 – Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami – początek nowej ery w Polsce – dr Monika ZIMA-PARJASZEWSKA (ZG PSOUU)– Dyskusja
15.00 – Zakończenie konferencji

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie. Zmiany będą odnotowywane na bieżąco na stronie www.bardziejkochani.pl.

** Projekcje filmowe są uzależnione od uzyskania zgody dystrybutorów i producentów filmu.