Konferencja adresowana jest do specjalistów zajmujących się wspieraniem osób z niepełnosprawnością intelektualną: terapeutów, pedagogów specjalnych, psychologów, rehabilitantów, opiekunów, pracowników socjalnych i.in.
Konferencja skierowana jest do pracowników domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków wsparcia, hosteli i organizacji społecznych a także studentów zainteresowanych powyższą problematyką.
Celem konferencji jest wywołanie dyskusji i próba odpowiedzi na pytania:
- Jakie jest społeczne nastawienie do seksualności tej grupy osób?
- Czy zachowania seksualne osób niepełnosprawnych intelektualnie są jedynie zewnętrznym przejawem deficytów poznawczych i emocjonalnych?
- Czy terapeuta musi akceptować potrzeby i zachowania seksualne wspieranych przez siebie osób ?
- Jak nie naruszać intymności i nie zawstydzać osób z niepełnosprawnością?
- Jak motywować do uczenia się bardziej dojrzałych form realizowania potrzeb seksualnych?
- Jak pomagać osobom niepełnosprawnym w budowaniu relacji z ludźmi?
- Jaki jest wpływ osobistych przekonań terapeutów w sferze seksu na hamowanie lub rozwijanie procesu dojrzewania seksualnego u osób niepełnosprawnych?
Potrzeba poruszenia tej tematyki zrodziła się z naszej niezgody na fakt, iż seksualność osób niepełnosprawnych postrzegana jest jako „problem”, z którym otoczenie tych osób „musi coś zrobić”. Seksualność jest ukrytą i intymną ale bardzo istotną sferą życia człowieka, której nie można zlikwidować, a próby jej negowania czy ograniczania kończą się okaleczaniem osobowości i obniżaniem jakości życia. Konferencja ma być apelem o spojrzenie na osobę niepełnosprawną jak na pełnowartościową osobę ludzką z całym jej potencjałem i całą paletą potrzeb, ma wywołać dyskusję na temat modelu wspierania dorosłych osób niepełnosprawnych a w rezultacie doprowadzić osoby wspierające do zrozumienia tej sfery życia i rządzących nią praw i wyposażyć je w potrzebne umiejętności.
Program konferencji:
9.00 powitanie – prof. dr hab. Zbyszko Melosik – dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu
10.45 Rainer Fuchs (Niemcy) „Związki osób niepełnosprawnych w Niemczech – moja własna historia”
11.15 pytania dla prelegentów
12.00 przerwa
14.30 Katarzyna Skoularakos (Dania) „Seksualność pomimo upośledzenia.”
15.15 pytania do prelegentów
16.00 zakończenie
Opłata za udział w konferencji wynosi 50 zł (płatne do dnia 15.05.2010).
Osoby biorące udział w konferencji otrzymają materiały konferencyjne, poczęstunek (kawa, herbata, ciastka) oraz certyfikaty uczestnictwa.
Kartę zgłoszeniową można pobrać tutaj