W chwili obecnej możliwe są następujące sposoby działania:
– uzyskanie korzystnej dla organizatorów turnusów rehabilitacyjnych interpretacji z Ministerstwa Finansów,
– zwolnienie od podatku VAT usług świadczonych przez wszystkie podmioty w drodze rozporządzenia Ministra Finansów ( art. 41 ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług),
– zwolnienie od podatku VAT usług świadczonych przez wszystkie podmioty poprzez zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług (projekt rządowy lub poselski),
– zarejestrowanie ośrodka rehabilitacyjnego jako zakładu opieki zdrowotnej, czyli skorzystanie z możliwości jakie daje art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług (nie dotyczy niestety organizatorów turnusów).
Według analiz KIG-R najszybsze i najskuteczniejsze wydaje się zarejestrowanie ośrodka rehabilitacyjnego jako zakładu opieki zdrowotnej. Do Izby dotarły nawet informacje o kilkunastu firmach, które to już zrobiły. Ten sposób nie rozwiązuje jednak problemów organizatorów turnusów.
Uzyskanie korzystnej interpretacji z Ministerstwa Finansów według konsultacji przeprowadzonych przez KIG-R praktycznie nie znajduje żadnej podstawy prawnej.
Pozostaje zmiana w drodze rozporządzenia lub zmiany ustawy. Obie ścieżki są jednak czasochłonne.
W przypadku zmian w drodze rozporządzenia wymagają one co najmniej konsultacji międzyresortowych, co nieraz trwa miesiącami, zaś nastawienie ministerstwa finansów do problematyki osób niepełnosprawnych i brak skuteczności w tym zakresie Pełnomocnika Rządu
ds. Osób Niepełnosprawnych nie stwarzają większych nadziei.
Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej, pewnie nie najszybszym, ale jedynym dobrze rokującym sposobem wprowadzenia jakichkolwiek zmian w stawkach podatkowych od turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez inne podmioty niż zakłady opieki zdrowotnej, są zmiany bezpośrednio w ustawie o podatku od towarów i usług na skutek inicjatywy poselskiej.
W związku z powyższym, na wniosek organizatorów turnusów rehabilitacyjnych oraz firm prowadzących ośrodki rehabilitacyjne, po wnikliwym przeanalizowaniu uwarunkowań prawnych, aby nie zaniechać żadnej z powyższych możliwości, Zarząd Izby skierował w tej sprawie stosowne pisma do Ministra Finansów, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Posłów sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.